województwo kujawsko pomorskie
Szlaki pamieci - strona główna
Start
Szlak męczeństwa – II wojna światowa


Tragiczne chwile dla szpitala w Świeciu – mord na pacjentach Drukuj Email

Władze niemieckie już od jesieni 1939 roku nakazały dokonać mordów na psychicznie chorych w Polsce na obszarach Pomorza, Wielkopolski, Śląska i Generalnego Gubernatorstwa, a od II połowy 1941 roku w okręgu białostockim. Na terenie Pomorza w pierwszej kolejności zaczęto likwidować zakład psychiatryczny w Kocborowie, który posiadał swoje filie w Gniewie i Chojnicach.

Krajowy Zakład Psychiatryczny w Świeciu nad Wisłą został wybudowany w latach 1843 – 1855. Jest to najstarszy zakład psychiatryczny w Polsce. W momencie wybuchu wojny przebywało w nim ok. 1700 chorych i 9 lekarzy. Dyrektorem szpitala był dr med. Józef Bednarz .

Więcej…
 
Rola obozu w Potulicach w czasach okupacji niemieckiej Drukuj Email

Od połowy 1940 roku, czyli od momentu kiedy to Albert Forster uświadomił sobie, iż nie uda mu się zachęcić Niemców z Rzeszy do osiedlania się na wschodnich wcielonych terenach, rozpoczął on nową politykę nastawioną na przesiedlanie Niemców z obszarów podbitych. Skutkiem tego było powołanie Sztabu Osadniczego (VIII 1940 roku) w Gdańsku, którego głównym zadaniem było osiedlanie Niemców sprowadzonych ze wschodu. Polaków wysiedlano z gospodarstw rolnych, aby przygotować nowe miejsca dla osadnictwa niemieckiego. Do tego celu powołano Centralę Przesiedleńczą (15 XI 1940 roku). 3 lutego 1941 roku Centrali Przesiedleńczej podporządkowano trzy obozy przesiedleńcze: w Toruniu, Potulicach i w Tczewie.

Więcej…
 
Krajna w czasach eksterminacji Drukuj Email

Obszar Gdańsk – Prusy Zachodnie został utworzony na mocy dekretu z 8 października 1939 roku, którego postanowienia weszły w życie 26 X 1939 roku. Obszar podzielono na trzy okręgi rejencyjne: Gdańsk, Kwidzyn i Bydgoszcz. Krajna wchodziła w skład trzeciej rejencji. Na czele okręgu od 31 X 1939 roku stanął A. Forster, pełniąc funkcje namiestnika. W wielu miastach na terenie Krajny w pierwszych dniach września doszło do bezkompromisowych, represyjnych działań wobec podbitej ludności, co odbywało się w zgodzie z tajną instrukcją wydaną dla landratów: [...] Bardzo ważną sprawą jest ujęcie i internowanie polskich przywódców i intelektualistów, do których zalicza się szczególnie duchownych, wszystkich ludzi z akademickim wykształceniem oraz ewentualnie kupców.

Więcej…
 
Droga do ludobójstwa – Getto we Włocławku Drukuj Email

Pod koniec września lub na początku października 1941 roku rozpoczyna się zorganizowana zagłada Żydów w Kraju Warty. Za bezpośrednią eksterminację odpowiadają żołnierze SS – Sonderkommando Lange. Momentem przełomowym, wpływającym na podjęcie zbrodniczej decyzji był rozkaz H. Himmlera z IX 1941 roku. Żądał on, aby getto łódzkie przyjęło 60 tys. Żydów. Nadarzającą się okazję wykorzystał namiestnik Rzeszy w Kraju Warty – Artur Greiser, który poprosił Himmlera o zezwolenie na wymordowanie 100 tys. „niezdolnych do pracy” Żydów. Oczywiście, zgodę uzyskał. Miejscem wyznaczonym do zlikwidowania „problemu żydowskiego” był obóz zagłady w Chełmnie mad Nerem (był to pierwszy stacjonarny ośrodek zagłady, funkcjonował od 8 XII 1941 roku).

Więcej…
 
Niemiecki obóz na Błoniu (15 IX 1940 – 20 I 1945) – miejsce kaźni i terroru narodu polskiego Drukuj Email

zasieki obozowe

nowosc

Utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich różnego rodzaju obozy służyły przede wszystkim fizycznej likwidacji więzionej w nich ludności oraz wykorzystywaniu pracy więźniów dla potrzeb gospodarczych Trzeciej Rzeszy. W podbitym przez wojska niemieckie kraju funkcjonował rozbudowany system obozowy. Obóz na Błoniach podlegał miejscowemu gestapo i został utworzony na miejsce działającego od marca 1940 r. obozu jenieckiego i pracy w Szczeglinie. Oficjalna urzędowa nazwa oddanego „do użytku” 15 września 1940 r. obozu brzmiała: Staatspolizeistelle Hohensalza – Übergangslager (Placówka Policji Państwowej Inowrocław – Obóz Przejściowy).

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL