województwo kujawsko pomorskie
Szlaki pamieci - strona główna
Start
PRL


Bydgoski marzec 1981 r. Drukuj Email

Dla Polaków żyjących pod dyktaturą komunistyczną okres od sierpnia 1980 roku do 13 grudnia 1981 roku był czasem dwuwładzy, uświadamiającym iż można zerwać okowy totalitaryzmu. Fala wolności, która rozpoczęła się od podpisania porozumień sierpniowych, zalała cały kraj. Społeczeństwo polskie w ramach niezależnego ruchu związkowego zaczęło coraz śmielej i natarczywiej upominać się o swoje prawa. „Solidarność” nie była jedynie pustym hasłem, lecz prawdziwą ikoną poczucia wspólnoty 10 milionów Polaków, dążących do tego samego celu.

Więcej…
 
Toruńska młodzież w walce o prawdę (nielegalne druki) Drukuj Email

Podczas stanu wojennego ogromną role odegrała prasa podziemna. To ona w tym trudnym okresie była ważnym elementem życia codziennego Polaków. To z niej społeczeństwo mogło czerpać prawdziwe wiadomości. Poza cenzurą wydano setki gazet, broszur i książek. Opozycja, spacyfikowana przez państwowy aparat przymusu na ulicach, rozwinęła drugi front walki na poziomie dystrybucji informacji. Najbardziej znanym pismem podziemnym był „Tygodnik Mazowsze”. Do najważniejszych pism regionu toruńskiego należał „Toruński Informator Solidarność” i „Kontra”.

Więcej…
 
Bydgoskie wydarzenia marcowe 1968 roku Drukuj Email

Należy pamiętać, iż wydarzenia Marca nie ograniczyły się terytorialnie do stolicy, w której doszło do pierwszego wybuchu społecznego niezadowolenia. Już 11 marca doszło do protestów w innych miastach, mających charakter wieców solidarności ze studentami warszawskimi – w Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie, Poznaniu, Przemyślu, Gdańsku, Wrocławiu, Opolu, Toruniu, Tarnowie. Najbardziej aktywna była młodzież, nowe pokolenie, które nie pamiętało okresu stalinowskiego. Wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu manifestowali nie tylko studenci, lecz także młodzież szkolna i młodzi robotnicy.

Więcej…
 
18 listopada 1956 roku w Bydgoszczy, zniszczenie zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego Drukuj Email

Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa zagłuszano od chwili nadania przez nią pierwszej audycji – 3 maja 1952 r. Od 1 grudnia 1951 roku zagłuszano polskie audycje Serwisu Światowego BBC. W czerwcu 1956 roku w Poznaniu protestujący tłum, który opanował m.in. gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR i więzienie, szturmował także tamtejszą stację zagłuszającą. Po wydarzeniach 18 listopada w Bydgoszczy, gdzie protestujący zdemolowali radiostację zagłuszającą, władze ogłosiły (25 listopada), że wstrzymały zagłuszanie i wyłączyły zagłuszarki, a zdarzające się jeszcze wypadki zakłóceń odbioru wynikają z działania radiostacji zagłuszających spoza terytorium PRL.

Więcej…
 
W walce o utrwalenie „władzy ludowej” – Ludwik Andrzej Szenborn (szef WU ds. BP w Bydgoszczy) Drukuj Email

Początki funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa na ziemiach polskich wiązały się z realizacją planów Stalina dotyczących zaprowadzenia w powojennej Polsce komunistycznej dyktatury. W tym celu konieczne stało się utworzenie działającej na wzór sowiecki instytucji, zdolnej do zabezpieczenia, a następnie utrzymania i utrwalenia w pełni podporządkowanej i dyspozycyjnej wobec sowieckiego dyktatora nowej władzy. Tę rolę powierzono Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego (MBP), na czele którego stanął przebywający w czasie wojny w ZSRS, Stanisław Radkiewicz. Określany przez przedstawicieli konspiracji niepodległościowej jako „człowiek związany silniej i szczerzej z każdą koncepcją sowiecką, niż jakąkolwiek koncepcją polską”.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL