województwo kujawsko pomorskie
Szlaki pamieci - strona główna
Start
Biografie


Ksiądz Jerzy Popiełuszko Drukuj Email

Sprawa ks. J. Popiełuszki jest jedną z wielu, które dotyczą zabójstwa osoby duchownej w okresie PRL-u. O 1945 roku do 1953 roku zamordowano 37 księży diecezjalnych, 54 zakonników i zakonnic, 260 zmarło w wyniku przeprowadzonych śledztw i pobytu w więzieniu. Pierwszym duchownym zamordowanym przez UB (w grudniu 1944 roku) był ks. Michał Pilipca z diecezji przemyskiej.

Więcej…
 
Anna Jachnina, ps. „Hanna”, „Hanka” – autorka piosenki okupowanej Warszawy, pt. „Siekiera, motyka” Drukuj Email

anna_jachnina

nowosc

Anna Jachnina, z domu Grzelecka urodziła się 26 maja 1914 r. w Ciechocinku.  Matka - Józefa pochodziła ze słynnej rodziny Czaki, natomiast ojciec Leopold był ogrodnikiem w Państwowym Zakładzie Zdrojowym. Kuzynką Pani Anny ze strony matki była Hanka Czaki – harcerka, sekretarka Wydziału Informacji w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK; aresztowana i stracona wraz z rodzicami za działalność konspiracyjną w 1944 r. Pierwsze lata młodości Anna Jachnina spędziła we Włocławku, gdzie uczyła się w Zakładzie Sióstr Służebniczek Urszulanek.

Więcej…
 
Piotr Bartoszcze – postać tragiczna Drukuj Email

piotr_bartoszcze

nowosc

Piotr Bartosze jest jedną z tragicznych ofiar okresu komunizmu w Polsce. Zginął w nocy 7 lutego 1984 r. Jego ciało odnalazł 9 lutego 1984 r. jego brat Roman. Leżało w studzience melioracyjnej nieopodal Sławęcina koło Inowrocławia. Na ciele widoczne były ślady bicia i duszenia. Odciśnięte w ziemi ślady świadczyły o tym, że był goniony przez kilka osób. Pomimo, że do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić sprawców tej zbrodni wszystkie okoliczności, w tym także zachowanie przedstawicieli władz i Służby Bezpieczeństwa z tamtego czasu wskazują, iż była to zbrodnia popełniona przez funkcjonariuszy bezpieki.

Więcej…
 
Ks. Czesław Wojciechowski – kapłan diecezji gnieźnieńskiej, wikariusz parafii w Kcyni, więzień polityczny Drukuj Email

Funkcjonariusze WUBP w Bydgoszczy postawili zarzut przynależności do młodzieżowej organizacji konspiracyjnej „Powrót”, utworzonej 3 grudnia 1949 r. w Kcynii. Nazwa organizacji miała wyrażać pragnienie powrotu niepodległości. Od połowy grudnia ks. Wojciechowski był duchowym opiekunem grupy i odprawił dla niej przed świętami Bożego Narodzenia specjalne nabożeństwo w kościele parafialnym. Do organizacji należało 17 osób w wieku od 17 do 25 lat. Była to głównie młodzież z miejscowej szkoły zawodowej. Łączyła ich wyraźna niechęć do komunizmu i silny związek z Kościołem katolickim.

Więcej…
 
W walce o wolną Polskę – ks. Józef Wrycza – duchowny niezłomny Drukuj Email

Ciekawym zagadnieniem poruszanym w literaturze historycznej jest związek ks. J. Wryczy z IV Dywizją Pomorską AK, którą rzekomo miał dowodzić sam kapłan. Nowy okres w historii państwa polskiego, związany z umacnianiem się władzy ludowej, jest momentem dość znaczącym dla wielu działaczy z okresu przedwojennego i II wojny światowej. Część z nich w czynny sposób starała się przeciwstawić nowej okupacji. Czy J. Wrycza znalazł się pośród nich? Niektóre źródła świadczą o wycofaniu się z działalności już od 1943 roku i unikaniu przez księdza wszelkich niedwuznacznych sytuacji po 1945 roku. Pewne materiały natomiast przedstawiają go jako aktywnego działacza polskiego podziemia niepodległościowego.

Więcej…