województwo kujawsko pomorskie
Szlaki pamieci - strona główna
Start W okresie PRL Bydgoski marzec 1981
Bydgoski marzec 1981 r.

miejsce: Bydgoszcz

8 luty 1981, Stary Rynek w Bydgoszczy - wiec chłopski

Pobierz artykuł(pdf, 1.9 MB)
W artykule znajdziesz: pełne
opracowanie hasła, ciekawostki,
fotografie, bibliografię.

Po sierpniu 1980 roku zorganizowano również niezależne związki chłopskie. Na terenie Kujaw i Pomorza chłopi skupili się w NSZZ „Solidarność Chłopska”. Gdy we wrześniu 1980 Sąd Wojewódzki w Warszawie odmówił rejestracji NSZZ „Solidarność Wiejska”, działacze chłopscy wzmogli aktywność. 8 lutego 1981 r. doszło w Bydgoszczy do zlotu rolników indywidualnych, którzy manifestowali swą siłę i solidarność.

Pomimo tej akcji, sąd odmówił zarejestrowania, co doprowadziło do jeszcze większej determinacji działaczy i do zjednoczenia ruchu chłopskiego. Duży wkład w akcję zjednoczeniową miał – prócz Lecha Wałęsy – Jan Rulewski. Na ogólnopolskim zjeździe w Poznaniu (8 – 9 marca 1981 roku) powołano do życia NZSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. 19 marca 1981 r. w budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy miało miejsce wydarzenie, które przeszło do historii jako „prowokacja bydgoska”. Wspomnianego dnia odbyć się miała VI sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na której m.in. omawiać miano zagadnienia związane z rolnictwem i problemami żywnościowymi regionu. Było to o tyle istotne, że od pewnego czasu rolnicy z terenu województwa bydgoskiego, z Michałem Bartoszcze i Stanisławem Mojzesowiczem na czele, walczyli o rejestrację własnej, niezależnej od komunistycznych władz organizacji związkowej. W działaniach tych zostali oni wsparci przez Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy. W trakcie odbywającego się 8 lutego na Starym Rynku w Bydgoszczy wiecu chłopskiego przewodniczący MKZ Jan Rulewski obiecał chłopom wsparcie i zadeklarował, że ujmie się za nimi podczas zbliżającej się kolejnej sesji WRN. Wystosował w tym celu pismo do przewodniczącego WRN z prośbą o możliwość przybycia „solidarnościowej” delegacji. Odpowiedź była pozytywna. Sytuację skomplikowało jednak rozpoczęcie przez chłopów strajku okupacyjnego gmachu WK ZSL, co miało miejsce 16 marca 1981 r. W celu jego neutralizacji Służba Bezpieczeństwa podjęła akcję o kryptonimie „Noteć”. Równolegle podjęto również kroki w celu tzw. „zabezpieczenia operacyjnego” przebiegu sesji WRN z 19 marca. Działaniom tym nadano kryptonim „Sesja”.

Po długotrwałych pertraktacjach przedstawiciele władz komunistycznych zadecydowali o usunięciu siłą protestujących z sali obrad. Wkroczyły oddziały Milicji Obywatelskiej, które zaczęły wyrzucać związkowców na zewnątrz. Podczas całej akcji poturbowani zostali trzej działacze: Jan Rulewski, Michał Bartoszcze i Mariusz Łabentowicz. Zostali oni umieszczeni w szpitalu. W celu zorientowania się w sytuacji do Bydgoszczy przybył Lech Wałęsa, któremu towarzyszyło kilku członków Krajowej Komisji Porozumiewawczej. Przybył również wysłannik prymasa Polski bp Jan Michalski.

Galeria zdjęć

Manifestacja poparcia dla...
Na Starym Rynku w Bydgosz...
Przemawia Michał Bartoszc...
Moment wyprowadzenia czło...

Ulotki

ulotka2
ulotka2
ulotka
ulotka

Dokumenty i publikacje

Serwis informacyjny NSZZ Solidarność, Bydgoszcz 23 marca 1981 r.

Pobierz dokument (pdf, 428 kB)

Rezolucja Związku Literatów Polski

Pobierz dokument (pdf, 426 kB)
Drukuj Email